Půjčky na MD

Otcovská dovolená v roce 2018

Od 1. února 2018 začíná platit nová dávka ze systému nemocenského pojištění tzv. otcovská dovolená. Novopečení tatínkové tak mohou využít možnost pomoci partnerce s péčí o novorozence a zůstat tak týden doma, aby se posílili vazby mezi rodiči a dítětem.

Kdo bude mít nárok na otcovskou dovolenou?

Nárok na týdenní otcovskou dovolenou budou mít všichni otcové - zaměstnanci i osoby samostatně výdělečné činné, kteří si v období před nástupem na otcovskou dovolenou řádně a bez přerušení platiti nemocenské pojištění, minimálně 3 měsíce před porodem. Další podmínkou je, aby muž, který chce čerpat otcovskou, byl zapsán v rodném listě dítěte jako otec dítěte. V případě adopce či pěstounství bude moci muž také čerpat týdenní otcovskou dovolenou, a to u dětí v rozmezí do 7 let.

Kdy bude moci muž na otcovskou dovolenou nastoupit?

Nastoupit na sedmidenní otcovskou dovolenou musí muž v době šestinedělí matky, tedy nejpozději do šesti týdnů ode dne narození dítěte. Například pokud žena porodí díte 1. února 2018, musí otec čerpat dovolenou nejpozději do 15. března 2018. Podmínkou je vyčerpat otcovskou dovolenou najednou, kdy otec nesmí toto období rozdělit ani přerušit. I v případě narození dvojčat či vícerčat má nárok otec na jeden týden otcovské dovolené.

Výše otcovské dovolené

Výše otcovské dovolené se bude vypočítávat stejně jak je tomu u peněžité podpory v mateřství. Výše dávky bude činit 70 % denního vyměřovacího základu mzdy za kalendářní den, tedy součet hrubých příjmů za poslední rok vydělený počtem dní v roce. Podat žádost o dávku bude možné od 1. února 2018.


6.1.2018
WWW.PUJCKY-NA-MD.CZ, SIALINI, spol. s r.o., Komenského 3143/32, 747 21 Kravaře, IČO: 27807959, DIČ: CZ27807959

Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Upozornění: Tento web může obsahovat neaktuální informace, na aktualizaci pracujeme
Informační web o půjčkách na mateřské. Neposkytujeme půjčky ani úvěry.